Zuhuratbaba mah. Şenyuva Sok. Zeylan Konakları. Örnek Apt. No:4 D: 3 Bakırköy / İstanbul

Y.Doç.Dr
Murat Hasan
Uçankale

beyin omurilik ve sinir cerrahisi uzmanı

El-Bilek Kanalı Hastalığı
(Karpal Tünel Sendromu)

Bilek kanalı sıkışma sendromu olarak tanımlayabileceğimiz karpal tünel sendromu, özellikle çalışan aktif popülasyonun önemli bir sağlık problemidir. Hafif sinir sıkışması belirtilerinden, ciddi fonksiyon kaybı oluşturan ağır kas zayıflıklarına kadar geniş bir yelpazede bulgu verebilen kompleks bir hastalıktır. Tuzak nöropatileri denilen periferik sinir sıkışmaları içerisinde en sık görülenidir.

Karpal tünel, el bileğindeki kemikler ile bu kemikler üzerindeki karpal ligament denilen kalın bir örtünün oluşturduğu kanala verilen isimdir. Bu kanaldan el parmak hareketlerini sağlayan tendonlar ile birlikte parmakların bazılarının hareket ve duyusundan sorumlu olan median sinir geçer. Median sinirin bu kanalda çeşitli nedenlere bağlı olarak sıkışması sonucu karpal tünel sendromu ortaya çıkar.

Karpal tünel sendromu çoğu durumda bir aşırı kullanım yaralanması olarak ortaya çıkar. Özellikle sürekli tekrarlayıcı ve zorlayıcı el bilek hareketleri yapmak zorunda olanlarda sık görülür. Uzun süreli bilgisayar kullananlar, bazı müzik aletlerini çalanlar, ağır ve titreşimli el aletleriyle çalışanlar, el bileği hareketinin fazla olduğu tenis, masa tenisi gibi sporlarla uğraşanlar, sürücüler ve ev ve el işleriyle fazla meşgul olan ev hanımlarında karpal tünel sendromunun daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Bunların dışında, obezite, şeker hastalığı, hipotiroidi, akromegali, gut hastalığı, bazı romatizmal hastalıklar ve gebelik karpal tünel sendromunun görülmesi için diğer risk faktörleridir. Gebelikte ortaya çıkan karpal tünel sendromunun doğum sonrası düzelme ihtimali yüksektir.

Bazı kişilerde bilek kanalı yapısal olarak dardır ve sıkışmaya yatkınlık oluşturabilir. Yine kırıklar, tendon iltihapları, yağ bezesi, kist ve tümörler gibi bölgesel nedenlere bağlı olarak da karpal tünelde sinir sıkışması meydana gelebilir.

× Whatsapp