Zuhuratbaba mah. Şenyuva Sok. Zeylan Konakları. Örnek Apt. No:4 D: 3 Bakırköy / İstanbul

Y.Doç.Dr
Murat Hasan
Uçankale

beyin omurilik ve sinir cerrahisi uzmanı

Bel Fıtığı Nedir ?

Bacak ağrısı ile birlikte oluşan bel ağrılarının en sık rastlanılan nedeni bel fıtığıdır.

İnsan omurgası gövdenin dik durmasını sağlar. “Omurga kolonu” omurlar, diskler ve bağlardan oluşur.. Her iki omurun yanlarındaki deliklerden, kalın elektrik kabloları gibi sinir kökleri çıkar. Bu sinirler, vücudun çeşitli bölgelerine giderek buraların duyusunu ve hareketini sağlar.

Diskler sert ve sabit lif demetleri ile çevrilidir. Disklerin ortasında ise yumuşak ve yastık kıvamında bir çekirdek kısım vardır. Diskler, frenleyici birer yastıkçık gibi çalışır.

Omurga, otomobillerin amortisörlerine benzetilebilir.. Yaşlanma ile yumuşaklığını yitiren disk, görevini zamanla kaybeder. Bunun sonucunda diski çevreleyen sert lif demeti yırtılabilir. Ortasındaki peltemsi fakat artık sertleşmiş çekirdek dışarı kaçabilir ve sinir köklerinden birine bası yapar. Buna Bel Fıtığı (disk hernisi) denir. Sinire olan bası, bacağa vuran şiddetli ağrılara (Siyatalji) ve bel ağrısına neden olur.

Bel fıtığı kimlerde daha sık görülür?
Tıp dilinde “disk hernisi” olarak adlandırılan bel fıtığının toplum içinde rastlanma sıklığı onda bir gibi yüksek bir orana sahiptir. Bel fıtığı en sık 35-50 yaş arasında ve her iki cinste de eşit olarak görülür. Omurga yapısı nedeniyle uzun boyluların bel fıtığına yakalanma riskleri daha fazladır.

Ağır işlerde çalışanlar, ev hanımları, uzun süre oturmak zorunda kalan masabaşı çalışanları, şöförler, sürekli ayakta duran öğretmen, eczacı, garson gibi meslek sahipleri, açık havada çalışanlar, yoğun stres altındaki yöneticiler bel fıtığına yakalanma olasılığı en fazla olan gruplardır.

Bel fıtığı nasıl oluşur?
Omurgayı incelediğimizde, omurganın içine olabilecek en mükemmel koruma sisteminin yerleştirildiğini görürüz. Omurgayı oluşturan kemiklerin arasına kıkırdak yapılı birer disk yerleştirilmiştir. Bu diskler yükü emen amortisörler gibi çalışırlar.

İşte bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı nedeniyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırmasıyla oluşur. Bazen ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket veya belin üşütülmesi bile bel fıtığına neden olabilir. Ancak bel fıtığının en önemli nedeni uzun süren stres ve gerginlikler sonrası kaslardaki aşırı gerilmedir.

Belirtileri nelerdir, teşhis nasıl konur?
Bel fıtığının belirtileri;

Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar
Ayaklarda uyuşmalar
Hareket kısıtlılıkları
Yürüme ve oturmada güçlük
İleri safhalarda iktidarsızlık ve idrar kaçırma
Çabuk yorulma
Dengesizlik ve yürüyememe olarak özetlenebilir.

Bel fıtığı teşhisi konusunda günümüzdeki en modern tanı yöntemi Manyetik Rezonans’tır (MR). MR ile bel fıtığı teşhisi rahatlıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir.

Bel fıtığı ilerlerse ne yapılmalı?
1 FİZİK TEDAVİ
2 CERRAHİ

-1 FİZİK TEDAVİ:
Hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır. Fizik tedavi mutlaka bir uzmanın denetiminde olmalıdır. Fizik tedavi sırasında ilk bir kaç gün ağrılarda artma olabilir ancak hasta fizik tedaviye onbeş yirmi seans devam etmelidir.

2 CERRAHİ TEDAVİ:
Yırtılan yastıkçığın , sinirlere ve omuriliğe olan basısını ortadan kaldırmayı amaçlar. 3-4-5 . evrelerdeki hastalarda cerrahi uygulanmalıdr Bu gün için bilinen cerrahi teknikler :

Klasik diskektomi
Mikrodiskektomi
Endoskopik diskektomidir.
Bize göre artık klasik diskektomi tarihe karışmıştır. Mikrodiskektomi ve endoskopik diskektomi tercih edilmesi gereken yöntemlerdir. Hastaların kısa sürede işlerine dönmesi, ameliyat sonrası rahat bir nekahat dönemi geçirmesi gibi hastaların en büyük beklentilerini karşılayan bu yöntemler, ilerde fıtığın tekrarlama oranınıda en aza indirmektedir.

× Whatsapp